ŞEYH RAİD SALAH DÜNYADAN İZOLE BİR HALDE ESİR TUTULUYOR

1948'de işgal edilen topraklarda faaliyet gösteren İslami Hareket'in lideri Şeyh Raid Salah'ın avukatı Halid Zebarika, müvekkilinin En-Nakab Çölü'ndeki Ramon Cezaevi'nde tek kişilik hücrede tutulduğunu söyledi.


Avukat Zebarika, Şeyh Raid Salah'ın gözaltına alındığı 15 Ağustos'tan bu yana ailesinden ve yakınlarından hiç kimseyle görüştürülmediğini bildirdi.
Zebarika, bugün (8 Ekim Pazar) Filistin Enformasyon Merkezi'ne yaptığı açıklamada, Şeyh Raid Salah'ın diğer siyasi tutuklulardan ayrı tutulduğunu ve cezaevindeki diğer esirlerle görüşmesine izin verilmediğini belirtti.


Cezaevi idaresinin Şeyh Raid Salah'ın ısrarlı taleplerine rağmen kendisine kitap ve gazete ulaşmasını engellediğini kaydeden Zebarika, "Şeyh Raid Salah'ın yanında şu an Kur'an-ı Kerim'den başka hiçbir kitap yok" dedi.


Avukat Zebarika, Şeyh Raid Salah'ın Kur'an-ı Kerim üzerine çalışma yaptığını ve özellikle İsra Suresi'yle ilgili bir kitap yazmaya hazırlandığını söyledi.
Şeyh Raid Salah'ın moralinin çok yüksek olduğunu bildiren Zebarika, Filistinli liderin hayatı boyunca savunduğu ilkeler ve özellikle de Mescid-i Aksa için bedel ödediğinin farkında olduğunu ifade etti.


Avukat Zebarika, Şeyh Raid Salah'ın oldukça kötü koşullarda esir tutulduğuna dikkat çekerek, mahkeme davasında nihai kararı verene kadar Filistinli liderin serbest bırakılması için yaptıkları başvuruya henüz cevap alamadıklarını açıkladı.