İŞGALCİLER ŞEHİT ESİR HÜSEYİN ATAULLAH'IN NAAŞINI TESLİM ETTİ

23 Ocak 2018

İşgal güçleri dün akşam kasıtlı tıbbi ihmal neticesi işgal rejimi zindanlarında şehit düşen 57 yaşındaki esir Hüseyin Hüsnü Ataullah'ın naaşını Kalkiliya girişinde teslim etti.

İşgal zindanlarında yakalandığı kanser hastalığı ve tıbbi ihmal nedeniyle uzun süre sıkıntı çeken esir Ataullah, kaldırıldığı Assaf Harofeh Hastanesi'nde Cumartesi günü hakka yürüdü.

Esirler Heyeti ve Esir Kulübü'ne göre, Filistinli esir Hüseyin Ataullah 32 yıl hapse mahkum olarak tutulduğu işgal zindanlarında 21 yıl yattı.

Yaklaşık dört ay önce Filistinli esirin vücudunun beş bölgesinde; ciğerlerinde, omurgasında, karaciğerinde, pankreasında ve başında kanser olduğunun tespit edildiği bildirildi.

Esirler Heyeti avukatı esir Hüseyin Ataullah'ın serbest bırakılması için birkaç kez başvuruda bulunmuş fakat Kızılhaç'ın ve cezaevi doktorlarının esirin durumunun kritik olduğunu bildirmelerine rağmen El-Lud kentindeki işgal rejimi Merkez Mahkemesi tüm başvuruları reddetmişti.

Esirler Heyeti ve Esir Kulübü, Filistinli esir Hüseyin Ataullah'ın tıbbi ihmal neticesi sağlık durumunun kötüye gitmesinden ve şehadetinden tamamen işgal yönetiminin ve cezaevi idaresinin sorumlu olduğunu belirtti.