İŞGALCİLER MART AYINDA EL-HALİL CAMİİ'NDE EZANI 52 KEZ ENGELLEDİ

02 Nisan 2018

İşgal yönetiminin geçtiğimiz Mart ayında El-Halil kentindeki İbrahim El-Halil Camii'nde ezan okunmasını 52 kez engellediği ifade edildi.

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Yusuf İd'ıys, işgal yönetiminin Mart ayı boyunca 52 vakitte El-Halil Camii'nde ezan okunmasına Yahudi yerleşimcilerin rahatsız olduklarını ileri sürerek izin vermediğini açıkladı.

Bakan İd'ıys, işgal yönetiminin bu politikayı Müslümanlara baskı yapmak ve İbrahim El-Halil Camii'nde namaz kılmalarını engellemek için sistematik bir şekilde uyguladığını söyledi.

Filistinli bakan ayrıca işgal güçlerinin El-Halil Camii girişlerinde ve camiye giden yolda askeri barikatlar kurduğunu, camiyi kirletmeye devam ettiğini bildirdi.

İşgal yönetiminin El-Halil Camii'nde ezan okunmasını engellemesinin ibadet hürriyetinin ihlali olduğuna dikkat çeken İd'ıys, işgalcilerin asılsız gerekçeler öne sürerek ve her ay çeşitli yollara başvurarak camiye tümüyle el koymaya çalıştıklarını belirtti.

İşgal güçlerinin Filistinlilere şantaj yaptığını ve kontrol noktalarında metal dedektörlerinden geçirdiğini söyleyen İd'ıys, Filistinlileri işgalcilerin planlarını uygulamalarına fırsat vermemek için El-Halil Camii'nde namaz kılmaya davet etti.

İşgal rejimi 1994'deki katliamın ardından El-Halil'deki El-Halil Camii'ni Müslümanlar ve Yahudiler arasında ikiye böldü.