İŞGAL YÖNETİMİ ŞEYH RAİD SALAH'IN CEZASINI 6 AY DAHA UZATMAK İSTİYOR

12 Subat 2018

İşgal rejimi cezaevleri idaresi, Bi'r Es-Seba kentindeki Merkez Mahkemesi'nden Şeyh Raid Salah'ın tek kişilik hücrede tecrit cezasının altı ay daha uzatılmasını talep etti.

Şeyh Raid Salah'a daha önce verilen altı aylık tecrit cezası 26 Şubat'ta sona erecek. Cezaevleri idaresi, işgal mahkemesine gönderdiği talepte, Şeyh Raid Salah'ın tecrit cezasının uzatılmasını gerektiren sebepleri sıraladı.

Mahkemeye sunulan gerekçeler arasında tecrit komitesinin tavsiyesi ve Şeyh Raid Salah'ın psikolojik durumuyla ilgili raporların yer aldığı, Filistin toplumunda tanınan etkili bir isim olduğu için diğer esirlerle bir arada olmasının işgal rejiminin güvenliği için tehlike teşkil edebileceğinin öne sürüldüğü kaydedildi.

Şeyh Raid Salah'ın savunmasını yapan avukatların bildirdiğine göre, işgal mahkemesi cezaevleri idaresinin talebini Perşembe günü sabah 09:00'da halka açık yapılacak duruşmada karara bağlayacak.

Avukat Halid Zebarika, Bi'r Es-Seb'a kentindeki Merkez Mahkemesi'ne cezaevleri idaresinin talebini görüşmeyi reddetmesi için başvuruda bulunduklarını fakat mahkemenin Şeyh Raid Salah hakkındaki talebi görüşmeyi kabul ettiğini söyledi.