İŞGAL YÖNETİMİ MESCİD-İ AKSA'YI BÖLMEK VE YIKMAK İSTİYOR

19 Ocak 2018

İşgal güçlerinin Kubbetu's-Sahra'daki elektrik arızasının onarılmasını ve Mescid-i Aksa'daki günlük bakımların yapılmasını iki gündür engellediği bililiniyor.

Kudüs Komitesi Başkanı Naile El-Vaari, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, "Mescid-i Aksa'nın tahribini ve ikiye bölünmesini hedefleyen projeye zemin hazırlamak üzere Mescid-i Aksa'dan Filistin egemenliğini alma girişimleri çerçevesinde gerçekleşen bu tehlikeli gelişme karşısında uyarıda bulunuyoruz" dedi.

İşgal güçleri Salı gününden bu yana Kubbetu's-Sahra'daki elektrik arızasının onarılmasına ve Mescid-i Aksa'daki diğer günlük bakım ve onarım işlerine engel oluyor. Onarım için gerekli aletlerin ve malzemelerin girişine izin vermeyen işgal güçlerinin ayrıca işçileri ve teknisyenleri gözaltına almakla tehdit ettiği belirtildi.

İşgal yönetiminin daha önce de Mescid-i Aksa ile ilgili 40 bakım ve onarım projesini engellediğini ifade eden El-Vaari, işgal yönetiminin ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü işgal rejiminin başkenti ilan etmesinden güç aldığını söyledi.

El-Vaari, Ürdün'den ve Filistin Yönetimi'nden işgal rejimini dizginlemek ve Mescid-i Aksa'dan elini çekmesini sağlamak için daha etkili davranmalarını istedi.