İŞGAL GÜÇLERİ KUDÜS'TEKİ TARİHİ MEZARLIĞA DEFİNİ YASAKLADI

İşgal güçleri Mescid-i Aksa'nın bitişiğindeki tarihi Babu'r Rahme Mezarlığı'nın bir bölümünde defin işlemlerine izin vermiyor

İşgalci İsrail'in, Mescid-i Aksa'nın bitişiğindeki tarihi Babu'r Rahme Mezarlığı'nın bir kısmında Filistinlilerin ölülerinin defnedilmesini yasaklama kararı aldığı bildirildi.

Ürdün Hükümetine bağlı İslami Vakıflar Dairesinde Mezarlıklar Bakım Komitesi Başkanı Mustafa Ebu Zehra, yaptığı açıklamada, işgal yönetimine bağlı Tabiat İdaresi ile Kudüs Belediyesinin, Babu'r Rahme Mezarlığı'nın doğusundaki iki bölgede ölülerin defnedilmesinin yasaklanması yönünde karar aldığını ifade etti.

Ebu Zehra, defin yasağı getirilen bölgelerden birinde 84 Mısır askerinin yattığı, 'El-Hüseyni Tepesi' olarak bilinen diğer bölgede ise Osmanlı döneminden Türklerin medfun olduğu bilgisini verdi.

  'APAÇIK BİR SALDIRI VE TARİHİN TAHRİF EDİLMESİ'

Ebu Zehra, Babu'r Rahme'nin, Hz. Ömer'in Kudüs'ü fethettiği 637'den bu yana Müslümanların ölülerini defnettiği tarihi bir kabristan olduğunu söyledi.

Söz konusu kararı eleştiren Ebu Zehra, bunun 'Müslümanlara meydan okuyan apaçık bir saldırı ve tarihin tahrif edilmesi girişimi olduğunu' dile getirdi.