İŞGAL GÜÇLERİ GECE BOYU EV BASKINI YAPTI; 1 FİLİSTİNLİ ŞEHİT OLDU, 15 FİLİSTİNLİ TUTUKLANDI

24 Agustos 2021


İşgalci İsrail güçleri, Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde gece boyu ev baskınları yaptı.

Nablus’ta bulunan Balata mülteci kampına yapılan baskınlarda,16 yaşındaki İmad Haşşaş adlı genç şehit olurken, farklı şehirlerde gece boyu devam eden ev baskınlarında 15 genç ise tutuklandı.

Şehit İmad Haşşaş

İşgal güçleri, “arandığını” iddia ettikleri Filistinlileri aramak bahanesiyle her gün Batı Şeria bölgesinde Filistinlilerin evlerine baskınlar düzenliyor. Filistin Yönetimi’nin kontrolü altındaki bölgelerde gerçekleşen bu baskınlar, İsrail ordusunun elinde bulundurduğu geniş yetkiler doğrultusunda, herhangi bir arama iznine gerek duymadan her an gerçekleştirilebiliyor.


Filistinlilerin büyük çoğunluğunun kabul etmediği 1995 Oslo Antlaşması’na göre Batı Şeria A,B ve C bölgesi şeklinde üçe ayrıldı. A Bölgesi’nin sivil hizmet ve iç güvenliği, B Bölgesi’nin eğitim, sağlık ve ekonomisi, Batı Şeria’nın %60’ına tekabül eden C Bölgesi’nin ise tamamının kontrolünün Filistin yönetiminde olması gerekiyor. Kâğıt üzerindeki durumun tam tersine işgal devleti Batı Şeria’da hemen her şeyi elinde bulunduruyor. 


İşgal devleti yasalarına göre, işgal ordusu komutanları, Batı Şeria’daki 3 milyondan fazla Filistinlinin yaşadığı alanda tam yasama, yürütme ve yargı yetkisine sahip. Filistin Yönetimi ve Filistinlilerin bu yetkilerin nasıl kullanılacağına dair bir söz hakkı bulunmuyor. 


İşgalci İsrail, uluslararası hukuku hiçe saymaya devam ediyor.