İKRİME SABRİ’DEN İŞGAL YÖNETİMİNE MESCİD-İ AKSÂ UYARISI

27 Nisan 2020

 Kudüs Eski Müftüsü ve Mescid-i Aksâ Hatibi Şeyh İkrime Sabri, işgal yönetimini Yahudilerin Mescid-i Aksâ’ya girme izni konusunda uyarıda bulundu.

Şeyh İkrime Sabri, işgal yetkililerine “Eğer Yahudilere Meğaribe Kapısını açarsanız, Mescid-i Aksâ’da namaz kılmayı bekleyen on binlerce Kudüslü'ye Aksâ’nın bütün kapılarını açmak zorunda kalırsınız.” sözleriyle seslendi.

Mescid-i Aksâ konusunda Kudüslüleri rahatlatmak için bir demeç veren İkrime Sabri, söyle konuştu: “Aksâ'ya bir şey olmasından korkmayın, bütün kapıları kapalı, içeride yapılması gereken her şey yapılıyor. Ezan okunuyor, imamlar, müezzinler ve görevli bekçiler cemaatle namazları kılıyorlar.

Mescid-i Aksâ'nın açılması için gelen çağrıları takdirle karşılıyorum. Bu da Aksâ'nın ne kadar çok sevildiğini gösteriyor. Bu karar çok acı olsa da sağlığımız için böyle bir karar almak zorunda kaldık.

Mescid-i Aksâ bir banka veya çarşı gibi değil. Aksâ'nın kapıları açıldığında on binlerce kişi giriş yapar ve sosyal mesafeyi korumak imkânsız olur.”

Şeyh Sabri, namazlarını sürekli Mescid-i Aksâ'da kılmaya gayret gösteren, ama şimdi gidemediği için üzülen Kudüslüleri de ‘Sizler, evlerinizde ibadetlerinizi yaptığınız sürece aynı sevabı alacaksınız’ sözleriyle teskin etti.

Geçtiğimiz hafta Kudüslü murabıtlar, koronavirüs sebebiyle  Mescid-i Aksâ'nın kapalı olmasını fırsat bilen Yahudi gruplarının, Aksâ üzerindeki planlarını gerçekleştirmek için içeri girme izni almaya çalıştıklarını dile getirmişlerdi.

Mirasımız Derneği