YAHUDİ YERLEŞİMCİLER MESCİD-İ AKSA'YA BASKIN DÜZENLEDİ

29 Ocak 2018

Yahudi yerleşimciler Pazar günü sabahı işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında ayin yapmak amacıyla El-Mağaribe Kapısı'ndan girerek Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, 19 Yahudi yerleşimci sabah erken saatlerde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi.

Yahudi yerleşimcileri korumak için yoğun güvenlik önlemleri alan işgal polisinin Mescid-i Aksa'yı adeta askeri kışlaya dönüştürdüğü ve daha başka grupların da baskına hazırlandığı bildirildi.

İşgal güçlerinin Mescid-i Aksa'nın avlusunda Yahudi yerleşimlerin çevresini kuşattığı ve cemaatten hiç kimsenin yerleşimcilere yaklaşmasına izin vermediği belirtildi.

Mescid-i Aksa'yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa'ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı'ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.