YAFA'DAKİ OSMANLI ESERİ CAMİYE SALDIRI

02 Subat 2018

1948'de işgal edilen Filistin topraklarında yer alan Yafa kentinde bir caminin Perşembe sabahı erken saatlerde Yahudi yerleşimcilerin saldırısına uğradığı bildirildi.

Yafa kentindeki Hasan Bey Camii imamı Şeyh Ahmed Ebu Acve, kimliği belirsiz kişilerin sabah namazı vakti müezzin ezan okurken camiye boş şişe attıklarını söyledi.

Ebu Acve, Quds Press Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, İbranice konuşan kimliği belirsiz bir kişinin camiye yaklaştığını, İslam'a ve Müslümanlara sövmeye başladığını, daha sonra caminin kapısına içinde ne olduğu bilinmeyen bir şişe attığını ifade etti.

Saldırılardan işgal polisinin ve güvenlik birimlerinin sorumlu olduğunu kaydeden Ebu Acve, Yafa'da yaşayan Filistinlilerden camiyi boş bırakmamalarını istedi.

Olay ile ilgili bir başka açıklama da İsrail meclisindeki (Knesset) Arap milletvekili Cuma ez-Zebarika'dan geldi.

Zebarika açıklamasında; Polis ve güvenlik birimleri, bugün Hasan Bey Camisi'nde yaşanan olaya rağmen parmağını bile kıpırdatmadı. Bu durum ilk değil, daha önce de camiye saldırılmıştı. İsrail polisi, saldırganlara ağır bir ceza vermediği gibi onlara tolerans gösterdi. Polis, çoğu zaman failleri tutuklamıyor ve kimliğini de açıklamıyor.

Zebarika ayrıca polis ve güvenlik birimlerinin izlediği bu tavrın camilere yönelik yeni saldırılara da kapı araladığını dile getirdi.

Yafa'daki Arap mahallesi Menşiyye'de "ayakta kalan tek İslami eser" olma özelliği taşıyan Hasan Bey Camisi, 1916'da Osmanlı Devleti döneminde yapılmıştı.

1948'de işgal edilen Filistin topraklarında bulunan onlarca cami ve kilise sık sık "Bedel Ödetme" adlı çetenin saldırılarına maruz kalıyor.