TÜRKİYE'DEN KUDÜS'E BİR TIR İLAÇ VE TIBBİ MALZEME YARDIMI

17 Haziran 2021

Türkiye'den Kudüs'e bir tır ilaç ve tıbbi malzeme yardımı.

Mirasımız Derneği (Kudüs ve Civarındaki Osmanlı Mirasını Koruma ve Yaşatma Derneği) olarak gönüllü ve bağışçılarımızın katkılarıyla Makasıd Hastanesi'ne bir tır dolusu ilaç ve tıbbi malzeme yardımı gerçekleştirdik.

Makasıd Hastanesi'nin belirlediği acil tıbbi malzemelerin temini sonrası hazırladığımız yardım malzemeleri, Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Ahmet Rıza Demirer'in teşrifleriyle Makasıd Hastanesi yetkililerine teslim edildi.Kudüs Başkonsolosumuz Ahmet Rıza Demirer, teslim töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kudüs ve Filistin mücadelesinde Filistin halkının yanında olacağını belirterek şunları kaydetti:
“Bugün sizlerle beraber olmaktan, Türkiye’deki bağışçıların, hayırseverlerin Mirasımız Derneği aracılığıyla gönderdiği katkıyı sizlere teslim etmekten mutluluk duyuyorum.  Filistin halkı bugün pek çok sorunla karşı karşıya, her gün mücadele içerisindedir. Sizlerin bu mücadelenize destek vermek bizlerin ve bütün Müslümanların borcudur. Sizlerin buradaki (Makasıd Hastanesi) çalışmalarınızı takdir ediyoruz. Bu dayanışma ile de üzerinizdeki yükü hafifletmeye çalışıyoruz. Sizler de her zaman dayanışma içerisinde olacağımızdan emin olmalısınız.”

Ramazan’ın son haftası İsrail’in kanlı Mescid-i Aksâ baskını ve devam eden Gazze saldırılarında yaralanan Filistinliler, bir vakıf teşekkülü olan Kudüs’teki Makasıd Hastanesi’nde tedavi gördüler. 276 yataklı Makasıd Hastanesi, özelde Kudüslü Müslümanların yüzde 80’inin, genelde ise Filistin coğrafyasının yüzde 60’ının sağlık ihtiyaçlarını karşılıyor. Hastane son yıllarda yaşadığı ciddi ekonomik darboğaz nedeniyle zor günler geçiriyor. Mirasımız Derneği olarak geçtiğimiz Kasım ayında başlattığımız yardım kampanyası ile acil ihtiyaç kapsamında bugüne kadar (Hastane yetkililerinin belirlediği ihtiyaçlara göre) üç kez ihtiyaç duyulan ilaç ve malzemelerini temin ederek katkı sağladık.