SON BİR HAFTADA 562 İŞGALCİ MESCİD-İ AKSAYA BASKIN DÜZENLEDİ

14 Kasim 2017

Mescid-i Aksa'ya baskınlarını sürdüren Yahudi yerleşimciler bu sabah işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında Megâribe Kapısı'ndan geçerek Mescid-i Aksa'ya girdi.


İşgal polisinin ve tepeden tırnağa silahlı özel kuvvetlerin sabah erken saatlerden itibaren Mescid-i Aksa'nın avlusunda Yahudi yerleşimciler için önlem aldığı belirtildi.


Megâribe Kapısı'ndan gruplar halinde giren 50 Yahudi yerleşimcinin bir süre Mescid-i Aksa'nın avlusunda dolaştıktan sonra Silsile Kapısı'ndan çıktığı ve bazı yerleşimcilerin Kubbet'üs-Sahra'yı gördüğünde Telmudi dualar okuduğu bildirildi.


Bu arada işgal polisinin Mescid-i Aksa kapılarında kimlik kontrolü yaptığı ve cemaatten bazılarının kimliklerine Mescid-i Aksa'da nöbet tutmasını engellemek amacıyla çıkışta geri vermek üzere el koyduğu kaydedildi.


Geçen hafta 3-9 Kasım tarihleri arasında 147'si öğrenci 562 işgalcinin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediği açıklandı.


Mescid-i Aksa'yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölmek isteyen işgal hükümeti Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.


İşgal güçleri himayesinde Cuma ve Cumartesi günleri hariç haftanın her günü Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimciler baskınlar için genellikle cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.