MESCİD-İ AKSA'DA TEMMUZ BİLANÇOSU

Temmuz’da 140 Defa Aksâ’ya Saldırdılar

Mescid-i Aksâ’ya yapılan saldırılar gün geçtikçe artarak devam ediyor.

Filistin Vakıflar Bakanı Yusuf İdis’in yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail makamları ile fanatik Yahudiler, çoğu 14-27 Temmuz tarihlerinde olmak üzere geçen ay Harem-i Şerif'e yönelik 140 saldırı gerçekleştirdi." İfadeleri yer aldı.

İşgalci İsrail'in 14 Temmuz'da Mescid-i Aksa'yı tamamen kapatarak, Harem-i Şerif'i binlerce asker ve polisle abluka altına aldığını hatırlatan İdis, bu saldırıların kutsal mabedin iç kısmında zarara yol açtığını aktardı.

İdis, bu süreçte Filistin ve Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin'in gözaltına alındığına, Aksa'da namaz kılınması ve ezan okunmasına engel olunduğuna dikkati çekerek, işgal güçlerinin terörün her tür türlüsünü uyguladığını belirtti.

İşgalci İsrail'in Harem-i Şerif'te egemenlik kurmaya ve bu şekilde kutsal mabedi bölmeye çalıştığını vurgulayan Filistinli Bakan, açıklamasında şunları kaydetti:

"İsrail makamları gerçekleştirdikleri uygulamalar ile Filistin toplumunda infiale yol açtı. Ancak Kudüs halkı büyük bir direniş ve azimle işgal gücüne karşı koyarak planlarını boşa çıkardı."

İşgalci İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi şehit etmiş, olayda yaralanan 2 işgalci İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. 

Olayın ardından işgal güçleri, Mescid-i Aksâ’yı ibadete kapatarak  sadece iki kapısını 16 Temmuz Pazar günü açmış, ancak kapılara elektronik metal arama dedektörleri yerleştirmişti. 

Dedektörlerin yerleştirildiği günden itibaren Aksâ'nın kapılarında toplanıp namazlarını burada eda eden Filistinliler, sık sık işgalci İsrail polisinin sert saldırılarına maruz kalmıştı. 

Tepkilerin artması üzerine işgalci İsrail Güvenlik Kabinesi'nin aldığı bir kararla Mescid-i Aksâ’nın kapılarındaki dedektörler 25 Temmuz'da kaldırılmıştı.