MESCİD-İ AKSÂ’NIN ALTINDAKİ TÜNELLERE YENİLERİ EKLENİYOR.

15 Haziran 2020

Kudüs kaynaklı internet sitelerinde yer alan habere göre, aşırı sağcı Siyonist “Hilltop Youth / Tepe Doruğu Gençleri ” örgütü, Mescid-i Aksâ’nın güney duvarı altında kazılan yeni bir tünel hakkında bir- iki dakikalık bir video yayınladıktan sonra sildi.


Görüntüleri izleyenlerin bildirdiğine göre tünel, Mescid-i Aksâ’nın Meğaribe Kapısı altından başlayıp, Vadi Hilvah Mahallesi ve tarihi Emevi Sarayları’na kadar uzanıyor. Kazı yapan yerleşimciler, büyük bir mutluluk içinde hatıra fotoğrafı çektiriyorlar. Haberde, Silvan Binaları Koruma Komisyonu üyesi Ebu Diyâb Fahri’nin basına verdiği bir demece dayandırarak, kalabalık bir Siyonist gurubun gönüllü olarak kazı işinde çalıştığı ve tünelin 2020 yılı Temmuz ayı başında resmen açılacağı da bildiriliyor.


Öte yandan, Mescid-i Aksâ Müdürü Şeyh Ömer el- Kesvâni konuyla ilgili açıklamada İşgalci İsrail’in, bu kazılar vesilesiyle İslam Vakıfları’nın hududunu çiğneyerek Emevi Saraylarına el koymak istediğini, Mescid-i Aksâ altında yapılan kazıların, mescidin temellerini tahrip ettiğini söyledi.

Kaynak:
https://alquds-city.com/index.php?s=news&id=34370
https://shehaben.com/2020/06/15/a-new-big-tunnel-is-being-built-by-an-extremist-jewish-group-under-al-aqsa-mosque/