MEDENİYETLER BEŞİĞİ KUDÜS SEMPOZYUMU İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

20 Kasim 2017

Üsküdar Belediyesi tarafından Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen "Medeniyetler Beşiği Kudüs" Sempozyumu'nda söz alan Mirasımız Derneği Genel Başkanı Muhammet Demirci konuşmasında; İsrail'e karşı Mescid-i Aksa'yı, Kudüs'ü gündemde tutmanın önemli olduğunu belirtti.

Asıl hedeflerinin ise Kudüs ve çevresine giderek o bölgede çalışma yapmak olduğunu dile getiren Demirci, dernek faaliyetleri ile ilgili şunları aktardı:

Biz dernek olarak Kudüs'te restorasyon çalışmaları yürütüyoruz. Bugüne kadar 46 caminin restorasyonunu yaptık. Restorasyonla camiyi güzelleştirmekten öte İsrail'in işgalinden kurtarıyoruz. İsrail'de kayıp mülkler kanunu var. Bu kanunla cemaati olmayan ve yıkılmak üzere olan camilere el konuluyor. Camiler ya yıkılıyor ya da satılıyor.

Bugüne kadar yüzlerce cami ya yıkıldı ya da farklı amaçlarla kullanılıyor. Bazı camiler müze, lokanta, meyhane, ahır olarak kullanılıyor. 2013 yılında Hayfa Belediyesi Osmanlı eseri olan Hayfa Ulu Camisini, restore edilmemesi durumunda 4 ay içerisinde yıkacağını belirtmişti. Biz de restorasyonu üzerimize alarak 1 yıl kadar bir sürede tamamladık ve şu an ecdadımızın camisi açık vaziyette duruyor.