Kudüslü Müslümanların En Büyük Hastahanesi Çöküşte

16 Nisan 2020

Kudüslü Müslümanların En Büyük Hastahanesi Çöküşte

Kudüs’ün Vakıf Gurabası “el-Makasıd” Hastahanesi, korona virüs ve mâli krizle mücadele ediyor. Tedavi masraflarını ödeyemeyen vatandaşlar yüzünden, sağlık personelinin maaşları yarıya indirilmiş durumda.

Hastahane Genel Müdürü Dr. Heysem el-Hasen “ Hastahane, halkımız için tarihi ve sosyolojik olarak büyük önem taşıyor. Her bir ferdin burayla mutlaka bir bağı olmuştur. Ya burda doğmuştur ya da ziyaret etmiştir. Sağlık personelimiz, korona virüsle mücadelede imkânsızlıklar içinde oldukları halde özveriyle insanlık için büyük bir savaş veriyorlar. Bu insanlara maddi- manevi destek olmak lazım. Zira, 898 ailenin rızkı bu hastahaneden kazanılıyor. Tedavi masraflarını ödeyemeyecek olanlara ücretsiz bakabilmemiz için âcilen desteğe ihtiyaç var. Hastahanemizin çökmesi, hem sosyolojik hem de siyasi olarak büyük sıkıntı doğurur." Diye konuştu.

Öte yandan işgalci İsrail, Kudüs’ün doğusunda bulunan ve Filistinlilere covid19 testi yapılan bir kliniğe baskın düzenleyerek 4 Filistinli aktivisti tutukladı. Haaretz gazetesi, Kovid-19 test kitlerinin Filistin yönetimince sağlandığı gerekçesiyle söz konusu kliniğin kapatıldığını yazdı.

İsrail Sağlık Bakanlığı ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının bulunduğu yerleri yayınladığı harita ile mahalle mahalle belirtirken, aynı haritada işgal altındaki Doğu Kudüs’te tek bir vakâ bile gözükmüyor. Ancak şehirde yaşayan Filistinlilerin ifadelerine ve resmi olmayan verilere göre Doğu Kudüs'te koronavirüse yakalanan onlarca kişi bulunuyor.

Kudüslü Müslümanlar kendi imkânları ile vakâ sayılarını duyurmaya çalışıyor. Kudüs’te faaliyet gösteren Silvan Vadisi Enformasyon Merkezi’nin açıklamalarına göre Doğu Kudüs'ün Silvan ve Ras el-Amud mahallelerinde koronavirüs vakâ sayısı 19’a yükseldi. Ancak vakâ sayısının bilinenin çok daha fazlası olduğu tahmin ediliyor.