KUDÜS'TEKİ KIYAMET KİLİSESİ İBADETE YENİDEN AÇILDI

28 Subat 2018

Kudüs'teki kilise yöneticileri, birkaç saat süren toplantının sonunda, işgal belediyesinin kiliselerden emlak vergisi alma kararını dondurması üzerine Eski Belde semtindeki Kıyamet Kilisesi'nin bugün (28 Şubat Çarşamba) yeniden ziyarete açılmasına karar verdi.

Kilise yöneticileri dün akşam konuyla ilgili yayınladıkları bildiride, Kıyamet Kilisesi'nin bu sabah Kudüs saatiyle saat 04:00'dan itibaren kapılarını ziyaretçilere açacağını açıkladı.

Kudüs'teki işgal belediyesi dün kentteki kiliselerden ve kiliselere ait mülklerden emlak vergisi alma kararını dondurdu.

İşgal belediyesinin kiliselerden 1967'den bu yana biriken emlak vergilerini tahsil etme kararı üzerine Rum, Latin ve Ermeni Hıristiyanların ortak kararıyla Kıyamet Kilisesi kararı protesto için üç gün ibadete kapatılmıştı.

İşgal belediyesinin vergi alma kararını dondurması üzerine "Kiliseler işgale karşı zafer kazandı" başlığıyla yayınlanan bildiride, İsrail'in Yahudi olmayan herkese ve her şeye savaş açtığı belirtildi. 

Üç gün kapalı kalan Kıyamet Kilisesi'nin bu sabah erken saatlerde yeniden ziyarete açılması üzerine yüzlerce Hıristiyanın kiliseye akın ettiği bildirildi.