KUDÜS'TEKİ KIYAMET KİLİSESİ İBADETE KAPATILDI

26 Subat 2018

Kudüs’teki Kıyamet Kilisesi, işgal rejimine bağlı Kudüs belediyesinin emlak vergisi uygulamasını protesto amacıyla kapılarını ziyaretçilere ve ibadete kapattı.

Hristiyanların Kudüs’teki en kutsal mekanlarından biri olan Kıyamet Kilisesi, Kudüs’teki işgal belediyesinin kiliseleri vergiye bağlama politikasını protesto etmek amacıyla ibatede ve ziyarete kapatıldı.

Kudüs Rum Ortodoks Patriği 3. Teofilos, bugün (25 Şubat Pazar) Kıyamet Kilisesi’nin avlusunda çok sayıda patrik ve kilise başkanının katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, işgal rejimi makamlarının kiliselerine yönelik vergilendirme uygulamasına karşılık protesto amacıyla kiliseyi kapatmaya karar verdiklerini söyledi.

Patrik 3. Teofilos, kilisenin bir sonraki duyuruya kadar ibadete ve ziyarete kapalı olacağını ifade etti. İşgal rejimine bağlı olan Kudüs belediyesi daha önce yaptığı açıklamada kiliselerin vergiden muaf olmasına son verileceğini duyurmuştu.

İşgal belediyesi, 882 kilise mülkünü vergiye bağlayacağını, yıllardır süregelen "vergiden muaf olma" durumunu kaldıracağını ve vergisi ödenmeyen mülklere el konulacağını bildirmişti.

Kudüs'teki kilise yönetimleri ayrıca işgal rejiminin kiliselere ait taşınmazlara el koymayı öngören yasa tasarısına da karşı çıkıyor. Kudüs kentinde yaşayan yaklaşık 300 bin Filistinlinin 10 ila 12 binini Hristiyan Araplar oluşturuyor.