KUDÜS'TE MÜSLÜMANLARA AİT MEDYA KURULUŞU KAPANDI

19 Nisan 2018

İşgal güçleri bu sabah Kudüs kentinde Filistinlilere ait İlya Gençlik Medyası Müessesesi'ni işgal rejimi Savaş Bakanı Avigdor Lieberman'ın emriyle kapattı.

İşgal istihbaratının bu sabah müessesenin kapısına terör örgütüne ait olduğu gerekçesiyle kapatıldığını bildiren kararı astığı ifade edildi.

Kararda, İlya Derneği'nin 2016'da çıkarılan terörle mücadele kanunu uyarınca "terör örgütü" kabul edildiği bildirildi.

Altında Avigdor Lieberman'ın imzası bulunan kararda derneğin söz konusu kanunun dördüncü maddesinde belirtilen faaliyetleri gerçekleştirdiği ve  İlya Derneği'ne bağlı ofis, heyet, komite ve şirketlerin de terör örgütü kabul edildiği belirtildi.

Lieberman, iki gün önce sosyal paylaşım sitelerinden Twitter'daki hesabında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Genel güvenlik birimi "Şabak"ın topladığı bilgiler doğrultusunda Doğu Kudüs'teki İlya Derneği'ni bugün terör örgütü ilan ettim" demişti.

İşgalci bakan, derneğin gençler için sosyal faaliyetler yürüten bir kurum gibi göründüğünü fakat gerçekte terör faaliyetleri için aktivist yetiştirdiğini, kışkırtıcı videolar hazırlama ve terör faaliyetlerine destek eğitimi verdiğini öne sürmüştü.