FİLİSTİN MAHKEMESİ'NDEN BALFOUR'A İPTAL KARARI

26 Subat 2021

FİLİSTİN MAHKEMESİ'NDEN BALFOUR'A İPTAL KARARI

Filistin mahkemesi "Balfour Deklarasyonunun" uluslararası kanun kurallarını çiğnediği için iptaline hükmetti.

Daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde Nablus Asliye Mahkemesi Filistin halkının haklarından mahrum olmasına neden olan "Balfour Deklarasyonu”nun hukuki sorumluluğunu Birleşik Krallığa yükleyerek uluslararası kanunlara aykırı olan deklarasyonun iptaline hükmetti.

Davayı yürüten Hukukî grup başkanı Av. Nail al-Huh;" Bu karar, halkımızın yönetiminden kaybolmuş olan hukuki savaşın yeniden başlangıcı" diye konuştu.

1. Dünya Savaşı sonrasında 1917 yılında İngilizler Filistin'i Osmanlı'dan aldı ve Kasım ayının 2'sinde Balfour Deklarasyonu ile "Yahudiler için Filistin topraklarında bir devlet" içeren anlaşmayı yaptılar.Filistinli avukatlar işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus şehrinde bulunan mahkemede, İstiklalciler Vatan Birliği ve Uluslararası Filistin Halkı Hakları Takibi Kuruluşu adına "Balfour Deklarasyonu”ndan sorumlu olan İngiltere hükümetine karşı dava açtı.

Dava; Balfour Deklarasyonunu ve ondan doğan her şeyi iptal etmek, İngiltere’nin Filistin halkından özür dilemesi, Nekbe ve Filistin topraklarının işgaline dair bütün mesuliyeti yüklenmesi, Filistin'i askeri yönetim sürecinde yaptığı suçlar için hesaba çekilmesi esası üzere açıldı.

21 Şubat Pazar günü mahkemedeki açık duruşmada çıkan kararda; Filistin topraklarını işgal ettiği dönemde ve Balfour Deklarasyonu’nu uygulamasında, uluslararası hukuk kurallarına aykırı uluslararası normlara aykırı ve BM kararlarına aykırı uygulamalarda İngiltere’nin hukukî sorumluluğu yüklenmesi karar verildi.

Mahkeme şöyle hükmetti; " Balfour Deklarasyonu Filistin halkının İnsanî, siyasî ve hukukî haklarından mahrumiyetine ve kendi topraklarındaki geleceğini kararlaştırma hakkının engellenmesine neden olmuştur."

Kararın açıklanmasının ardından salondakiler sevinçlerinden "Yaşasın adalet" diye haykırdılar.İstiklalciler Vatan Birliği temsilcisi Munib el-Masrî kararın açıklanmasından sonra şöyle dedi; "Gelecek adım İngiltere avukatlar ofisinin en önemlileri ile oturup İngiltere mahkemelerine yönelişimiz olacaktır." dedi ve ekledi "adil bir mahkeme oldu ve bu halkımızın 103 yıldır beklediği tarihi bir hükümdür."