FAHRİ EBU DİYAB; İŞGALCİ İSRAİL, YENİ BİR İNTİFADAYI ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR!

05 Ekim 2021

“Kudüslü Müslümanların dik duruşu ve kararlı direnişi, işgalcilerin Kudüs ve Mescid-i Aksâ üzerindeki hain planlarını erteletiyor.”

Kudüs Araştırmacısı Dr. Fahri Abu Diyab, Siyonist işgal kuvvetlerinin Kudüslülere ve Kudüs’teki kutsallara, özellikle de son günlerde eşi görülmemiş bir şekilde Mescid-i Aksâ’ya yaptığı saldırılar sebebiyle bölgede gerilimin tırmanmaya devam ettiğine işaret etti. 

Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı bekleyen tehlikeler üzerine bir açıklama yapan Dr. Fahri Abu Diyab, İsrail işgal güçlerinin, Kudüslülere ve kutsallarına yaptıkları bu saldırılarla, Kudüs’te Filistinliler tarafından yapılacak direnişe gem vurmaya ve şehrin tüm bölgelerinde çatışmaların fitilini ateşleyecek yeni bir intifadanın başlaması için gösterilen gayretlere engel olmaya çalıştığını belirtti.

İşte Dr. Fahri Abu Diyab’ın, açıklamasından dikkat çeken satırlar;


“İşgal güçlerinin Kudüs’teki çatışmalarının şiddetini artırmasının sebebi Kudüs halkını toplu cezalandırmak, çatışmalara gösterdikleri direnişten ötürü Kudüs halkından intikam almak, ilerleyişlerini durdurmak ve yeni bir intifada başlatmalarını önlemektir.

Kudüslüler, Kudüs mahallelerinin işgaline ve yerleşimcilere direniş gösteriyor ve İsrail, Kudüs’te gerçekleştirdiği hukuksuzluklara karşı oluşan bu halk hareketine engel olmakta başarısız kalıyor.

Kudüslü Müslümanlar, işgal güçleri ve makamlarının her türlü teçhizat ile sürdürdüğü bu zulüm, baskı ve yıldırma politikalarına rağmen ellerindeki tüm imkân ve yollarla direnişe devam ediyorlar.

İsrail’de aşırı sağcı kesimin hedefleri arasında yer alan Kudüs halkını göçe zorlama, sınır dışı etme ve uzaklaştırma gibi birçok konuda alınacak kararlar ertelendi. Çünkü Ramazan ayında gösterilen direnişten sonra artık bölgede İsrail’i caydıracak bir unsur var. Bu durumu İsrail tarafından alınan her kararda fark etmeye başladık. Öyle ki baskınların artması, Yahudilerin Talmuti ayinleri ve İsrail bayraklarının açılmasına rağmen İşgal devleti, Mescid-i Aksâ’daki durumu değiştirmek için herhangi bir uygulamaya gitmeyi göze alamadı.”

Kudüs Araştırmacısı Dr. Fahri Abu Diyab, Kudüs’te toplu yıkım eylemlerinin tekrardan yapılmaması için (2021 yılı Ramazan’ın son günlerinde gerçekleştirilen) Mescid-i Aksâ baskını sonrası gösterilen direniş ve galibiyetinin iyi bir şekilde değerlendirilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.