ASIL MÜCADELE YENİ BAŞLIYOR!

24 Mayis 2021

Filistinli yazar ve aktivistler, işgalci İsrail hükümetinin 48 topraklarındaki Filistin asıllı vatandaşlara yönelik başlatmış olduğu tutuklama ve şiddete karşı yayınladıkları bildiride acil destek çağrısında bulundular.

İşgalci İsrail, Ramazan ayındaki kanlı Mescid-i Aksâ baskını ve Gazze saldırıları sırasında direnişe destek veren Filistinli gençler için geniş çaplı tutuklama gerçekleştirecek. İsrail, işgali altındaki 48 topraklarındaki köy ve şehirlerde 500 ayrı noktada baskın ve tutuklama gerçekleştireceğini duyurdu.

Aktivist Mecit Keyal, Nasıra ve Ummul Fahm başta olmak üzere çeşitli şehirlerde gerçekleşen baskın ve tutuklamaların, direnişe destek veren gençleri “baskı ve yıldırma” maksadı taşıdığını ve işgal güçlerinin elinde bu şekilde baskın yapmak üzere 500’ün üzerinde adres olduğunu söyledi.


Geçtiğimiz günlerde Kudüs ve Gazze saldırılarının ardından işgal devletinin Gazze’deki hükümetle ateşkes ilan etmesinin ardından Filistinliler arasında büyük bir zafer havası oluşmuştu. İbranice kaynaklar, işgal devletinin binlerce asker, özel kuvvetler ve polisler eşliğinde yapılacağı büyük çaplı gözaltı operasyonlarıyla, Filistinli gençlerin bundan sonraki direnişlere katılmasının önünü kesmeyi amaçladığını yazıyorlar.

Filistinli aktivistler, işgalci İsrail’in başlatmış olduğu gözaltı ve tutuklama operasyonlarının bir “savaş ilanı” anlamına geldiğini belirterek, işgal altındaki Filistin topraklarında (48 toprakları) yaşayan ve her an tutuklama tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu gençlere büyük çapta destek olunması gerektiğini belirtiyorlar.

Filistinli aktivist ve yazarlar, yayınladıkları bildiride şu ifadelere yer verdiler: “Halkımızın ve medya kuruluşlarının bir an önce gerekli girişimleri yapıp, başta İslam dünyası olmak üzere bütün dünya insanlığını işgalci İsrail’in gözaltı ve tutuklamalarını durdurması için harekete geçirmesi lazım.”


Kudüslü Yazar Rasim Ubeydat; “İsrail’in bu operasyonlarının nihai hedefi, halkımızın vatan savunması söz konusu olduğunda harekete geçmesini engellemek, iradesini kırmak ve manevi motivasyonunu yok etmek.  Esasında bu durum, Gazze Hükümeti ile ateşkes imzalayan işgalci İsrail’in başta Kudüs ve Batı Şeria olmak üzere 48 topraklarında devam ettirdiği bir savaştır. Bizler vatanımızı tek parça ve özgür sınırlara kavuşuncaya kadar savunmaya devam edeceğiz.”

Aktivist Yazar Arafat Hacc: “İşgalci İsrail’in, yaptığı tutuklamalar bilinçli olarak daha çok Yafa, Hayfa ve Lid şehirlerinde gerçekleştiriliyor. Halkımıza yönelik bu gözaltı ve çirkin saldırılar da gösteriyor ki; 48 toprakları ve Batı Şeria topraklarında yaşayan halklar olarak iki ayrı yönetim arasındaki yeşil hattı kaldırıp (İşgalci İsrail ve Mahmut Abbas idaresindeki Filistin Devleti), iki ayrı Filistin’de değil, birleşik Filistin’de (İsrail’siz bir Filistin’de) yaşamak zorundayız.”

 

İşgal güçleri Batı Şeria’da bir hafta içerisinde 200’den fazla eve düzenledikleri baskınlarda 70 Filistinliyi tutukladı.