203 FANATİK YAHUDİ MESCİD-İ AKSÂ'YA BASKIN DÜZENLEDİ

20 Nisan 2018

Yahudi yerleşimcilerden oluşan gruplar Perşembe sabahı 07:00'den itibaren işgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksâ'nın avlusuna girdi.
 
Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, işgal güçleri onlarca Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksâ'ya girmesinin ardından Megâribe Kapısı'nı kapattı.
 
İşgal polisi ve özel kuvvetlerinin 1948'de işgal rejiminin kuruluş yıldönümünü kutlayan Yahudi yerleşimcilerin baskın sırasında güvenliğini sağlamak için Mescid-i Aksâ'da geniş çaplı güvenlik önlemleri aldığı ifade edildi.
  
Mescid-i Aksâ'yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksâ'ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.
 
İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksâ'ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı'ndan çıkıyor.
 
İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.