2018 Kudüs Raporu

28 Ocak 2019

Mirasımız Derneği olarak 2018 Kudüs Raporunu açıkladık.

Derneğimizin düzenlediği basın toplantısında konuşan başkanımız Muhammet Demirci, 2018 yılında Kudüs’te neler olduğunu ve Mirasımız Derneği’nin Kudüs’te yaptığı faaliyetleri istatistiklerle anlattı.

Toplantıya görüntülü telefon bağlantısıyla katılan Kudüs Eski Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, sadece Mescid-i Aksâ’nın değil Osmanlı dönemine ait tarihi eserlerin de altlarının kazıldığını ve Siyonistlerin amacının İslami eserlerin tamamını yok ederek Kudüs’ü Yahudileştirmek olduğunu söyledi. Şeyh İkrime Sabri: “Türk kardeşlerim Kudüs'e gelin, sizinle Mescid-i Aksa'da omuz omuza namaz kılmak bizi onurlandırıyor.” Diye konuştu.

İşte Kudüs’te yaşananlar ve faaliyetlerimizin istatistikleriyle birlikte başkanımız Muhammet Demirci’nin konuşmasının tam metni;

“Bilindiği gibi Filistin toprakları ve Müslümanların kutsal şehri Kudüs, 102 yıldır işgal altında. 9 Aralık 2018 itibariyle 101 yıl bitti ve işgal 102. yılında.

1917’de Osmanlı’nın bölgeden çekilmesiyle Kudüs önce İngilizlerce ve daha sonra da bölgeye dışarıdan getirilip yerleştirilen Yahudilerce işgal edildi. Kudüs’ün Müslümanların elinden çıkmasıyla birlikte, imamenin kopmasıyla dağılan tesbih taneleri gibi Müslümanlar da dağıldı ve o gün bugündür bir araya gelemiyorlar. Kudüs’ün birleştirici gücünü tarih bize öğretiyor.

Dünya gündemine Kudüs kadar gelen başka bir şehir olmamasına rağmen, İsrail’in burada yaptıkları ve yapılanlara sessiz kalınması bakımından “en yalnız şehir Kudüs” desek abartı olmaz kanaatindeyiz.

Kudüs 1967’de Yahudilerce işgal edildikten sonra adeta yalnızlığa itilmiş ve İsrail’in insafına terk edilmiştir. Gerek Müslümanlar, gerekse tüm insanlık Kudüs’te olan bitenlere adeta kör ve sağırdır. Kudüs, Müslümanların mübarek mescidi Mescid-i Aksa ve bu şehirde yaşayan 350 bin Müslüman ölüme, yokluğa, çaresizliğe ve yalnızlığa mahkûm edilmiştir. Kudüslü Müslümanlar Mescid-i Aksa’nın korunması için canlarından ve mallarından geçmektedirler. Mescid-i Aksa’da nöbet tutmaya giden Müslümanların evlerine Yahudi yerleşimciler çökmekte ve İsrail devleti bu duruma önayak olmaktadır.

UNESCO’nun 2016’da aldığı  “Mescid-i Aksa’da Yahudi tarihine ait bir şey yok” kararı bile Aksa’nın ve Kudüs’ün altının oyulmasına engel olamamıştır. UNESCO’nun kararının üye devletler üzerinde bir etki uyandırması gerekirken, İsrail için tam tersi bir sonuç doğurmuştur. İsrail, Kudüs’te dilediğini yapmak için bunu bir fırsat olarak görmüş ve UNESCO’dan ayrılmıştır. Bu durum, İsrail’in “dilediğimi yaparım” anlayışının somut örneğidir.

Endişemiz o ki Müslümanlar ve ehli vicdan derhal harekete geçmezse Mescid-i Aksa önümüzdeki mayıs ayına kadar ortadan kaldırılıp yerine iddia edilen tapınak yapılmaya başlanacak; ki tapınak için tüm malzeme Mescid-i Aksa’nın etrafına yığılmış durumda.

Kudüs ve Mescid-i Aksa’da yaşanan zulüm artık o kadar kanıksanmış olacak ki; bugüne kadar gerçekleşen binlerce yıkım, on binlerce baskın ve verilen onlarca şehit dünya kamuoyunun hiç dikkatini çekmemiş yaşananlar birer istatistikten ibaret kalmıştır. Ama biz inanıyoruz ki hesap günü gelecek!

Kudüs, işgalin 102. yılında da zor günler geçirdi, yalnızlığa terk edildi; ama direndi.

Mescid-i Aksa yalnızlığının 102. yılında da özlemle alnı secdeli müminleri bekledi, İsrail’in tüm engelleme çabalarına rağmen.

Ve Kudüslü Müslümanlar tüm imkânsızlıklarına rağmen, hem mallarından hem de canlarından geçerek Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı bekliyorlar. Bunun son örneğini geçtiğimiz hafta Kubbetus Sahra kapılarında gördük!

Kudüs’e yönelik ziyaretlerde her geçen yıl artış söz konusuydu; ancak İsrail, Filistin topraklarına ördüğü ayırım duvarları gibi 2018’de de Türkiye ile Kudüs arasına vize duvarı ördü ve 2018 Kudüs ziyaretlerinde büyük bir düşüş yaşandı. Ülkemizden 2016’da 30 bin 2017’de 41 bin ziyaretçi Kudüs’e giderken 2018’in ikinci yarısından itibaren ziyaretlerde büyük düşüş yaşandı. Bunun nedeni, İsrail’in Kudüs ziyaretlerine getirdiği kısıtlama. Bir kişinin yılda sadece bir kez ziyaret etmesi şartını getiren İsrail, Kudüs’ü hakkıyla anlatan rehberlere de vize vermemeye başladı. Hâlbuki İsrail vatandaşları ülkemize vizesiz geliyorlar.

2018’de Kudüs ve Mescid-i Aksa’da neler oldu; İsrail, 2018 yılında Kudüs ve Mescid-i Aksa’da ne tür ihlaller yaptı, bunları da sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

MESCİD-İ AKSA’YA BASKINLAR

2002 yılından itibaren Mescid-i Aksa’ya baskınlar yapmaya başlayan Yahudiler, her geçen yıl baskınlarını artırmıştır. 2018 yılında Mescid-i Aksa’ya 29 bin 801 Yahudi baskın yapmıştır.

Önceki yıllarda milletvekillerinin baskın yapmasına izin verilmezken, 2018’de İsrail meclisindeki milletvekilleri de baskınlara katılmıştır. Baskınlarda artık Aksa içinde ayinler yapılmaya başlanmıştır.

MESCİD-İ AKSA İKİ KEZ KAPATILDI

Mescid-i Aksa 27 Temmuz 2018 ve 17 Ağustos 2018 tarihlerinde iki kez kapatılmıştır. Aksa’nın kapatılması üzerine Müslümanlar namazlarını Aksa’nın kapılarında eda etmek zorunda kalmışlardır.

1736 TUTUKLAMA

İsrail, 2018 yılında Kudüs’te bin 736 Müslüman’ı tutukladı.

Ne yazık ki bu sayının önemli bir kısmını çocuklar, kadınlar ve yaşlılar oluşturuyor.

İsrail’in 2018’de tutukladığı bin 736 Müslümanın 33’ü 12 yaşından küçük çocuk, 461’i 12-18 arası, 63’ü kadın. Tutuklananların 4’ü kadın olmak üzere 14’ü ise yaşlı.

İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan Kudüslü Aziz Uveysat isimli Müslüman ise ilaçları verilmediği için şehit olmuştur.

 

7 ŞEHİT

İsrail, 7 Kudüslü Müslüman’ı 2018 yılında şehit etti.

246 YIKIM

Değerli basın mensupları, bildiğiniz gibi Birleşmiş Milletler, İsrail’in yeni yerleşim birimleri açmasını sürekli kınar; ancak bu kınamalar her hangi bir yaptırıma dönüşmediği için İsrail bildiğini okumaya tam gaz devam etmektedir. Kudüs’te sürekli yeni yerleşim yerleri kuran İsrail’in önceliği 2018’de Han El Ahmar ve Şeyh Cerrah olmuştur. Bu iki bölge, Mescid-i Aksa’nın savunması için stratejik önemi olan yerlerdir ve yıkımların çoğu da bu bölgelerde gerçekleşmiştir.

2018’de Kudüs’te 246 ev ve iş yeri yıkılmıştır.

 

YENİ HEDEF MEZARLIKLAR

2018 yılında İsrail’in yeni hedefi Müslümanlara ait mezarlıklar olmuştur. Kudüs’ün en büyük Müslüman mezarlığı olan Memenallah mezarlığından geriye sadece bir sarnıç ve tahrip edilmiş birkaç mezar taşı kalmıştır. Mezarlığın yerinde şimdi büyük bir park, çok katlı bir otel ve “Dünya Hoşgörü Müzesi” ismini verdikleri bir müze vardır.

Mescid-i Aksa’nın hemen yanı başında bulunan Baburrahme mezarlığı ise Yahudiler için yeni eğlence mekanı olmuştur. İsrail, buradan Zeytindağı’na bir teleferik inşa etmek istiyor. Sahabe kabirlerinin de bulundu bu mezarlıkta mezarlar açılarak cesetler çalınıyor. Müslümanlar buna engel olmak için mezarların üzerini betonla kaplamaya başladılar.”

Peki; İsrail’in Kudüs ve Mescid-i Aksa’da yaptıklarına karşı biz ne yaptık?

1- Mescid-i Aksa Seferleri:  Yıl boyunca yapılan seferlerle beş bin kişi Aksa’ya taşındı.

2- Okul Çantası: 800 öğrenciye okul çantası ve kırtasiye malzemeleri dağıtıldı.

3- Kumanya: 15.000 ihtiyaç sahibi aileye kumanya paketi dağıtıldı.

4- Kışlık: 1650 aile faydalandı (soba, battaniye, çocuklara mont, bot)

5- Ev restorasyonu: Aksa’ya yakın mesafede olan Tütüncü Evi restorasyonu yapıldı.

6- İftar: Ramazan’da Mescid-i Aksa’da 30.000 kişiye iftar verildi.

7- Kurban: 13.500 aileye kurban eti ulaştırıldı.

8- Kudüs’te Ailem Var:  550 aileye nakdi yardım yapıldı.

9- Bayramlık: 4500 çocuğa her iki bayram öncesi bayramlık kıyafet dağıtıldı.

10- Kudüs’te Kardeşim Var: 300 yetime nakdi yardım yapıldı.

11- Tekerlekli Sandalye: Engelli ve hastalar için 150 adet tekerlekli sandalye alındı.

12- Öğrenci Bursu: 175 öğrenciye burs verildi.

13- Aksa’da Yemek Dağıtımı: Yıl boyunca Aksa’da Cuma sonrası yemek dağıtımı yapıldı.

14- Mescid-i Aksa Temizliği: Yıl boyunca 15 defa Aksa’nın tuvaletleri ve genel temizliği yapıldı.