Cami restorasyonu
Cami restorasyonu

   

İsrail işgali altındaki topraklarda yok olma tehlikesi olan dini ve kültürel mirasımızı ayakta tutmayı kendimize görev edindik. Hem işgalci İsrail politikaları sebebiyle yoksullaşan Müslüman kardeşlerimize destek olmak hem de Osmanlı mirası tarihi camii ve evleri onarmak suretiyle yıkılmasını önlemeye çalışıyoruz.


Sırada bir başka Osmanlı yadigârı El Hamule Camii var. Sizlerin de yardımları ile El Hamule Camii’ni onararak bölgede yaşayan Müslümanların kullanımına sunmayı amaçladık.  


EL HAMULE CAMİİ

Bu tarihi cami, Filistin’in kuzeyinde El Mücahit dağı eteklerinde kurulmuş Celil şehrine bağlı Tarshiha köyünde Hicri 1153 yılında ( Miladi 1740) inşa edilmiştir. Caminin yapılış tarihi 1.Mahmud dönemine denk gelmektedir. “El Hamule” ismi, bu camiyi inşa eden küçük aile topluluklarına dayanmaktadır. 300 yıla yaklaşan yaşıyla bulunduğu bölgenin en eski camilerinden olan El Hamule dedelerimiz Osmanlı’dan bize kalan yüzlerce mirastan sadece birisi.
Caminin bulunduğu Tarshiha köyünde yaklaşık 5500 kişi yaşamaktadır. Bunların yarısı Müslüman ve diğer yarısı ise Hristiyan’dır. 1948 İsrail işgalinden sonra köyün arazisi üzerine Yahudi yerleşim birimi inşa edilmiş ve o dönem burada yaşayan halkın büyük çoğunluğu topraklarından çıkarılmıştır.
'El Hamule Camii 45 yıl ibadete kapatıldıktan sonra 1980 yılında zorluklarla ibadete açılmıştır.'
 


İHTİYAÇLAR
Caminin minaresi yıkılmış. Nasıl yıkıldığına dair bir kayıt olmamasına rağmen işgalciler tarafından yıkıldığı sanılıyor. Dış duvarlar oldukça bakımsız ve sıvaları dökülüyor. Caminin kubbesi ve tavan kısmı ise yıpranmış ve su almaya başlamış.


YAPILACAK İŞLER VE MALİYETLERİ
15 metre yüksekliğindeki minarenin aslına uygun olarak 60 derece helezon şeklinde inşa edilerek külahının ve hilalinin takılması gerekmektedir.
Caminin dış duvarlarının tamamının onarımı yapılacaktır.
Kubbe ve tavan üzerine yapılacak yalıtım ve güçlendirme uygulamaları yapılacaktır.
Restorasyonun tamamı 374 bin lira tutmaktadır.
Bir Metrekarelik restorasyon tutarı 1700 TL’dir.
NEDEN RESTORASYON PROJELERİ YAPIYORUZ?
İşgalci İsrail, çıkardığı “Sahipsiz Mülkler Kanunu” sayesinde bakımsız ve sahipsiz tarihi yapılara el koyarak amacı dışında kullanıma tahsis etmekte veya yıkarak yerine başka yapılar inşa etmektedir. Amacımız hem Osmanlı mirası tarihi yapıları hem de Kudüs’ün İslami kimliğini muhafaza etmektir.  
     

SİZ NE YAPABİLİRSİNİZ?
Maddi durumunuz müsait ise yapılacak işlerden bir tanesini seçerek maliyetini karşılayabilirsiniz.

Herhangi bir iş belirtmeden cami projesinin tamamında kullanılmak üzere belirlediğiniz miktarda bağış yapabilirsiniz.

AKSA yazıp 5772’ye SMS göndererek bağışta bulunabilir ve bir tuğla da benden diyebilirsiniz.Bir metrekarelik alanın restorasyon bedelini üstlenerek 1700 TL bağışta bulunabilirsiniz. 
   

DİĞER PROJELER