KUDÜS YETİM OKULU DESTEKLEME PROJESİ
KUDÜS YETİM OKULU DESTEKLEME PROJESİ

   

Kudüs Yetim Okulunu Destekleme Projesi (Meslek Lisesi)


Yer: Kadim Kudüs/ Mescid-i Aksa'ya 70 metre mesafede(Hürrem Sultan Tekkesi ile bir arada aynı Külliyede)


Proje Amacı: Yetim okulunun 600 öğrencilik kapasitesi bulunmakta. Ancak şu anda 70 öğrencisi var. Bu projeyi desteklemek suretiyle asıl amaçlanan şey; Kadim Kudüs'te genç nüfusu artırmak ve Mescid-i Aksa’da olası bir olayda öğrencilerin Aksa’ya gitmelerini sağlamak. Bunun yanı sıra gençlerin eğitimine destek vermek, meslek sahibi olmalarını sağlamak, ailelerine maddi destek verip çocuklarını okutmaya teşvik etmek, bu tarihi okulun ayakta kalmasını sağlamak.

 


Proje uygulaması: Okulun mevcut öğrenci sayısı 70. Bu sayının artması için ilk aşamada 30 öğrencinin masrafları karşılanarak yeni kayıt yaptırılacak. Yeni kayıtla birlikte bir eğitim dönemi boyunca okulun ve öğrencilerin (100 öğrenci) masrafları karşılanarak desteklenecek. Destek verilecek alanlar:


-Proje koordinatörü istihdam edilecek
-Her öğrenciye günlük harçlık verilecek
- Yıl boyunca gerekli okul ve kırtasiye masraflarının karşılanması(Defter,kitap, çanta, üniforma, mesleki eğitim materyalleri)
-Yılda iki kez gezi organizasyonu
-Okul eğitiminin yanı sıra Judo, Karate ve Tekvando gibi spor derslerinin verilmesi
-Öğrencilerin ailelerine gıda kumanyası desteği verilmesi


Okul hakkında bilgi:
1922 yılında Filistin Müftüsü Muhammed Emin el-Hüseyin'in başkanlığındaki Yüksek İslam Konseyi'nin inisiyatifiyle, Filistin'de yaşanan işgal ve savaşlar nedeniyle ortaya çıkan trajedilerle baş etmek için kuruldu. Bu yetimhane, Filistin'in tüm şehirleri ve köylerinden gelen yetimlerin barınmasıyla birlikte aynı zamanda yetimlerin eğitimleri ve meslek öğrenmeleriyle de ilgilenmekteydi. Böylece, bir mesleki eğitim merkezi haline gelmiş ve günümüzde; ayakkabı üretimi, dokuma, marangozluk, baskı, dikiş, bambu üretimi, klima ve soğutma sistemleri, elektrikçi, sıhhi tesisat ve döşeme işleriyle uğraşan binlerce öğrenci yetiştirmiştir.


4 bin 600 metre yüzölçümüne sahip yetimhane Kadim Kudüs’tedir. 600 öğrenciye eğitim verebilecek kapasiteye sahiptir. En büyük özelliği ise; Mescid-i Aksa'ya 70 metre mesafede yer almasıdır. Osmanlı döneminde kurulan Haseki Sultan tekkesi ile birlikte anılmaktadır.


Şu anda bu okula kayıtlı toplam 70 öğrenci var. Bu sayının dörtte biri yetim öğrencilerden oluşmakta. Okulun kapasitesine göre bu sayı çok azdır. Kudüslü gençlerin bu zor şartlarda hayata tutunmaları için bu okulun üstlendiği görev çok önemlidir. Gençlerin meslek sahibi olup, mezun olduktan sonra kendi ayakları üstünde durması ve makul bir maaşla mesleki sertifikasıyla çalışmasına yardımcı oluyoruz.


Toplam proje maliyeti: 100.000 Euro

 

   

DİĞER PROJELER