Ev Restorasyonları
Ev Restorasyonları

   

Kudüs’teki tarihi camii ve evleri restore ederek onları tarihimize tekrar kazandırırken işgalci İsrail’in sahipsizleştirerek el koymaya çalıştığı camilerimize elimizi uzatıyoruz.

 

 Ne İçin Yapıyoruz?

Kudüs’te bulunan tarihi camii ve evleri onararak hem buradaki İslam kimliğini korumayı hem de işgal devletinin buralara el koyarak yıkmasını veya amacı dışında kullanmasını engellemeyi amaçlıyoruz.

 

 Neden Önemli?

Osmanlı Devleti, Kudüs’e hâkim olduğu 400 yıl boyunca binlerce eser inşa etti. Bu eserlerin büyük çoğunluğu camii ve mescitlerdir. Bir kısmı ayakta olsa bile büyük çoğunluğu yıkılmış ve bir kısmı da amacı dışında (bar, diskotek, market vs. olarak) kullanılmaktadır. Müslümanların oturduğu tarihi evlerin büyük çoğunluğu Mescid-i Aksa'ya yakın konumlanmıştır. İşgalci İsrail, bu evlerin onarımı konusunda türlü zorluklar çıkartarak buralara sahip olmaya çalışmaktadır. 

 

 Nasıl Yapıyoruz?

Bu projede birinci önceliğimiz işgal devletinin tehdidi altındaki evler ve camiler.,ikinci öncelik ise imar ve restorasyona ihtiyacı olan diğer yapılardır. Derneğimiz denetiminde gerçekleşen restorasyon çalışmaları; yüksek mimar, inşaat mühendisi, arkeolog, sanat tarihi uzmanı ve bir profesörden oluşan uzman bir komisyon tarafından yürütülmektedir. Restorasyon için kullanılan malzeme ve materyaller de bu komisyon tarafından özenle seçilerek temin edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

   

DİĞER PROJELER