"Satır Aralarında Mescid-i Aksa" Liselerde Mektup Yarışması

Mescid-i Aksa, ilk kıblemiz, Kabe'den sonra yeryüzünde inşa edilen ikinci mescit. Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'den sonra üçüncü haremimizdirMescid-i Aksa, 1948'den beri İsrail işgali altında ve günümüze kadar sayısız saldırı ve tehdit altında kaldı. Günümüzde de bu tehdit ve saldırılar devam ediyor. Bir yandan arkeolojik kazı bahanesiyle altı oyulan mübarek mescidimizin üstü de Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına maruz kalıyor.

 

 

Oysa ki, bu mübarek yer bize peygamber mirası olarak bırakılmıştı. Kur'an-ı Kerim'de buradan şöyle bahsedilmiştir.

“Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” (İsra Suresi 1) “Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve esenlik ol” dedik… Onu (İbrahim’i (as) Lut ile beraber kurtarıp, içinde âlemler için bereketler kıldığımız yere ulaştırdık.” (Enbiya suresi 69-71)


Peygamber efendimiz (s.a.v) “Gidin orada (Mescid-i Aksa’da) namaz kılın, gidemiyorsanız yağ gönderin ki, kandilleri aydınlansın”  ve “Yolculuk ancak şu üç mescitten birine olur: Benim şu mescidime (Ravza-i Mutahhara), Mescidi Haram'a ve Mescidi Aksa’ya.” buyurarak Mescid-i Aksa'ya sahip çıkmamız gerektiğini ifade etmiştir.


 

Haydi gençler, Mescid-i Aksa'yı mahzun bırakmayalım.
Ona olan sevgimizi ve muhabbetimizi mektuplara dökelim.

Mektuplarınızı [email protected] adresine mail olarak gönderebileceğiniz gbi derneğimizin İstanbul/Fatih'te bulunan merkezine gelerek elden veya posta ile yollayabilirsiniz.

ŞARTNAMEYİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN (PDF)

ŞARTNAMEYİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN (WORD)

11 Subat 2017