Genişletilmiş İstişare Toplantısı Yapıldı

Mirasımız Derneği, Bab-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Konferans Salonunda genişletilmiş III. İstişare toplantısını 31 Aralık 2009 Perşembe akşamı saat 19:00’da Mescid-i Aksa Muhafızı Şeyh Raid Salah Bey’in katılımıyla gerçekleştirmiştir. İstişare Toplantısında Dernek Başkanı Muhammed Demirci; “Üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz genişletilmiş istişare toplantısının hayırlara vesile olmasını diliyorum ve katılanlara teşekkür ediyorum. İfade etmek istediğim, söylemek istediğim o kadar çok şey var ki... Kudüs’ün önemi herkesçe malumdur, fakat asıl olan bunu idrak etmek ve bizzat farkına varmaktır. Eğer biz, Kudüs için “boş vakitlerimizde” faaliyetlere katılıyorsak, Kudüs davası bereketini kaybeder. Önemli olan, feda etmeye çekindiğimiz en güzel vakitlerimizi Kudüs için harcamaktır.

Mirasımız Derneği’nin iki büyük faaliyet alanı vardır. Birincisi Türkiye, ikincisi Kudüs’tür. Kudüs’teki Osmanlı eserlerinin ortaya çıkarılması ve restorasyonlarının gerçekleştirilmesi için çalışıyoruz. Buradan da şu önemli haberi aktarmak istiyorum. Kudüs’te Osmanlı Döneminden kalma “HASAN BEY CAMİ’sinin restorasyonunu bitirmiş bulunmaktayız. Ben buradan bu haberi Türk Halkı adına vermekten dolayı çok mutluyum. Sizlerin yardımları ve gayretleri ile bu restorasyon çalışmaları sadece bu camii ile sınırlı kalmayacak inşallah. Fakat bazı engellerle karşılaştığımız bir gerçek, bu yüzden, Başbakanlık bünyesindeki “TİKA” ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz ve bu sebeple siz değerli katılımcıların bu noktada yardımlarını bekliyoruz. Mirasımız derneği olarak biz her türlü görüş ve önerilere açığız, lütfen bizi bilgi tecrübe ve görüşlerinizden mahrum etmeyiniz, her türlü destek ve yardımlarınızı bekliyoruz. Gayret bizden Tevfik Allah’tandır.” diyerek konuşmasını bitirdi.

İstişare Kurulu Başkanı Veysel Başar ‘da; “Mirasımız Derneği gün geçtikçe büyüyen ve gelişen bir yapıya sahip. Az önce değerli başkan, yeni yönetim kurulunu tanıtırken, diğer organlarında aynı şekilde yapılanmaya ve genişlemeye devam ettiğini belirtti. Bir yapılanmada eğer yönetim organları ve diğer icracı kurumlar en iyi bir şekilde organize olamazlarsa yapılan işlerin ne bir değeri olur ne de bereketi. Bundan dolayı, her konuda kendilerine yardımcı olabileceğimizi buradan belirtmek isterim” diyerek katılımcılara teşekkür edip konuşmasını bitirdi.

 

İstişare Toplantısını şereflendiren Mescid-i Aksa Muhafızı Şeyh Raid Salah; “Vaktimiz kısıtlı biliyorum, bundan dolayı çok kısa ve öz olarak şunları söylemek isterim izninizle. İsrail işgaline karşı Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı savunmayı ve bu işgale dur demeyi ümmet üzerine vazife olduğunu bildirmek istiyorum. Ayrıca, İsrail’in Mescid-i Aksa ve Kudüs’ü işgal etmesi tüm ümmeti sıkıntıya sokmuştur. Ben Müslümanım diyen her kişi Mescid-i Aksa ve Kudüs’ü savunmak zorundadır. Kudüs’ü savunmak, İstanbul’u savunmakla eş değerdedir. Bizler her türlü medya, siyaset, sivil toplum kuruluşları vb. kurumlarla bu işgale karşı durmak zorundayız.

 

Şunu önemle vurgulamak istiyorum;

Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın esir olması, özgürlüğünün elinden alınması sadece bölgedeki insanların değil tüm dünya Müslümanlarının ve ümmetin bir ayıbıdır. Ve bu ayıp, Mescid-i Aksa ve Kudüs Özgürleşmedikçe kıyamete kadar boyunlarında asılı kalacaktır. Bu büyük bir vebaldir.” diyerek sözlerini bitirdi.

Ayrıca toplantımıza konuk olarak gelen misafirlerimizden “Tokyo Camii İmamı” “Nimetullah Hoca” ve “Hadis Profesörü, Salih Samarrai” de söz alarak toplantıda görüşlerini bildirdiler. Yine İstişare toplantısına katılan değerli şahsiyetlerde, söz alarak fikirlerini bizlerle paylaştılar.

Sonuç olarak;

1- Dernek Yönetim Organlarının ivedilikle canlandırılması

2- Sürekli söz söyleyen değil, faaliyet ve iş yapan olmak

3- Derneğin uluslararası iletişim düzeyini arttırmak

4- Türkiye’deki diğer STK’larla ilişkileri güçlendirmek

5- Arşiv ve kayıt noktasında çalışmalar yapmak ve bu çalışmaları yapabilecek ekipler oluşturmak adına önemli kararlar alınmıştır.